Dūmu detektori

Vismaz viens dūmu detektors ir obligāti jāuzstāda katrā dzīvoklī. Privātmājās ir jābūt ne mazāk kā vienam dūmu detektoram katrā stāvā. Sensoram sajūtot dūmus, ierīce par to ziņo ar skaļu skaņas signālu aptuveni pusstundas garumā. Dūmu detektori ir īpaši aktuāli apkures sezonā, taču var pasargāt no nosmakšanas visa gada garumā. Ierīce ir praktiska, efektīva, samērā lētā un noderīga. E-veikalā atradīsiet tikai oficiāli sertificētus (CE) un drošus dūmu detektorus no uzticamiem ražotājiem.

Lasīt vairāk

Pasargājiet savu īpašumu un veselību ar dūmu detektoru

Ugunsnelaime var izcelties dažādu iemeslu dēļ – neprasmīga rīkošanās ar uguni, zibens spēriens, elektroinstalācijas bojājumi, smēķēšana, ļaunprātīga dedzināšana. Neatkarīgi no ugunsgrēka cēloņa, pareizi izvēlēts un uzstādīts dūmu detektors savlaicīgi brīdinās par briesmām. Rīkojoties savlaicīgi, pasargāsiet savu veselību, dzīvību un nekustamo īpašumu.

Sākoties ugunsgrēkam, svarīga ir katra sekunde. Tiklīdz detektors uztvers dūmus, tā sāks raidīt skaļu (80-90 dB) pārtrauktu signālu virkni aptuveni 30 minūšu garumā. Skaņa ir pietiekami spēcīga, lai saceltu kājās ne tikai mājiniekus, bet arī piesaistītu kaimiņu un apkārtējo iedzīvotāju uzmanību. Iegūtais laiks palielinās iespēju izglābties, nodzēst ugunsgrēku un izsaukt ugunsdzēsējus.

Internetveikalā nopērkamie bezvadu dūmu detektori ir viegli uzstādāmi jebkurā dzīvoklī, privātmāja vai darba telpā. Visi detektori darbojas uz baterijām un to funkcionēšanai nav nepieciešams elektrības pieslēgums. Uzstādīšana ir vienkārša un neprasa specifiskas zināšanas.

Visiem detektoriem ir sertifikāts EN14604, kas iegūts Vācijas vadošajā testēšanas un sertificēšanas centrā TÜV. Iekārtas var izmantot arī komerciālām vajadzībām.

Dūmu detektoru veidi

  • Optiskais dūmu detektors izmanto gaismas sensoru, lai reģistrētu redzamos dūmus. Tiklīdz sensoru aizsedz dūmi, samazinās gaismas caurlaidība un detektors aktivizē brīdinājuma skaņas signālu. Optiskais dūmu detektors ir pats populārākais un arī izdevīgākais no visiem dūmu uztvērēju veidiem.
  • Viedie dūmu detektori darbojas vienotā tīklā ar viedo māju. Wifi dūmu detektors ļauj sev pieslēgties attālināti, lai pārbaudītu sensora sniegto informāciju. Trauksmes gadījumā iekārta nosūta signālu uz mobilo telefonu.
  • Kombinētais dūmu un tvana gāzes detektors uztver gan dūmus, gan oglekļa monoksīdu (CO2).
  • Termo detektori reaģē uz temperatūras svārstībām, nevis dūmiem. Izmanto situācijās, kad telpā nav iespējams uzstādīt iekārtas, kas brīdina par dūmu parādīšanos.  

Dūmu detektoru izvietojums un uzstādīšana

Dūmu detektors ir jāuzstāda tā, lai ugunsgrēka vai sadūmojuma gadījumā jūs dzirdētu signālu maksimāli ātri. Tā kā detektora maksimālais darbības rādiuss parasti ir robežās no 25 m2 līdz 50 m2, katrā istabā būtu vēlams uzstādīt savu detektoru. Telpās, kuru platība pārsniedz detektora ieteicamo platību rekomendējam uzstādīt divas iekārtas.

Kur likt dūmu detektoru? Piemērota vieta dūmu detektora uzstādīšanai ir telpas centrā pie griestiem, bet ne tuvāk par 50 cm no telpas sienas. Situācijās, kad tas nav iespējams, pieļaujams iekārtu uzstādīt arī pie sienas vai augsta skapja.

Piestiprināšana jāveic, izmantojot komplektā līdzi nākošās skrūves, abpusējo līmlenti vai magnētu montāžas plāksnes.

Kur nav ieteicams uzstādīt dūmu detektoru? Viena no vietām, kur dūmi, tvaiki un dažādi izgarojumi mājoklī rodas visvairāk ir virtuve. Piededzis ēdiens, pārkarsēta eļļa, sadeguši pīrāgi – ikvienā no šīm situācijām pastāv risks, ka lokālais dūmu detektors aktivizēsies. Ražotāji to zina un parasti iesaka nelikt detektoru virtuvē vai jebkurā citā telpā, kur regulāri manāms piedūmojums vai tvaiki (garāža, vannas istaba, pirts, žāvētava).

Neuzstādiet dūmu detektoru arī pie ventilācijas iekārtām. Iekārta izkliedēs dūmus un pastāv risks, ka indikators šeit uztvers dūmu signālu novēloti. Līdzīgi arī telpas stūros vai jumta korē detektora uzstādīšana nebūs lietderīga, jo optiskais indikators pamanīs dūmus pārāk vēlu.

Detalizēta informācija par dūmu detektora uzstādīšanas nosacījumiem ir redzama katrai precei pievienotajā lietošanas instrukcijā.

Cenas un papildus iespējas

Dūmu detektoru cenas amplitūda ir no 15 EUR līdz 160 EUR par vienu iekārtu. Cena atkarīga no iekārtas veida, funkcionalitātes, dizaina, baterijas darbības ilguma u.c. faktoriem. Dārgākajiem modeļi bez apstājas darbosies vismaz 10 gadus.

Papildus dūmu detektoriem, jums var noderēt arī tvana gāzes detektors un gāzes noplūdes detektors. CO2 detektors uztver oglekļa monoksīdu, indīgu gāzi bez krāsas un smaržas, kas rodas malkas vai citu materiālu degšanas procesā. Savukārt gāzes noplūdes detektors noderēs, ja apkurē vai ēst gatavošanā izmantojat sašķidrināto vai dabasgāzi.

Tiem, kuri vēlas ne tikai sagatavoties neparedzētām situācijām, bet arī uzlabot gaisa kvalitāti savā mājoklī vai darba vietā, piedāvājam plašu mikroklimata kontroles iekārtu klāstu. Gaisa kondicionieri, sausinātāji, gaisa mitrinātāji, ēterisko eļļu difuzori – pie mums atradīsiet visu nepieciešamo un vēl daudz vairāk.

Biežāk uzdotie jautājumi

Kā pārbaudīt dūmu detektora darbību?

Autonomais dūmu detektors darbojas uz baterijām. Lētākie modeļi ir aprīkoti ar baterijām, kas jāmaina aptuveni reizi gadā. Dārgākajiem detektoriem baterijas maiņu nevar veikt, taču tie pat bez nomaiņas darbojas vismaz 10 gadus.

Pārbaudīt baterijas derīgumu ir pavisam vienkārši. Atrodiet uz iekārtas pogu un turiet to nospiestu 3-5 sekundes. Funkcionējošs detektors raidīs trīs īsus skaņas signālus, kam sekos divu sekunžu pauze.

Daļai iekārtu ir iebūvēta arī neliela sarkana lampiņa, kas iedegas reizi 30 sekundēs un tādējādi ziņo, ka viss ir kārtībā. Ja lampiņa neiedegas vai pēc pogas nospiešanas signāls nav dzirdams, ir laiks nomainīt bateriju.

Detektora testēšanu vēlams veikt reizi nedēļā, bet ne retāk kā reizi mēnesī. Ja vēlaties, lai iekārta darbojas optimāli, pārbaudes laikā izsūciet putekļus ar putekļu sūcēju vai izpūtiet ar kompresoru.

Kā apklusināt dūmu detektoru?

Dūmu detektors ieslēgsies vienmēr, kad tā optiskais sensors sajutīs izmaiņas. Cigarešu, e-cigarešu vai sveču dūmi, auto izplūdes gāzes, piededzis ēdiens – iemesli var būt ļoti dažādi. 

Ātrākais veids kā apturēt spalgo skaņas signālu ir nospiest apklusināšanas pogu. Ja jūsu izvēlētajai iekārtai šāda poga nav, izmēģiniet citas iespējas – telpas izvēdināšana, izsūkšana putekļu sūcēju vai izpūšanu ar gaisa kompresoru. Baterijas izņemšana apklusinās jebkuru detektoru.

Pēc tam, kad problēma novērsta, to nepieciešams uzstādīt atkārtoti. Neaizmirstiet pārbaudīt detektora darbību, nospiežot testēšanas pogu.

Kāds ir sods par dūmu detektora neuzstādīšanu?

Latvijā dūmu detektori ir obligāta prasība no 2020. gada 1. janvāra. Saskaņā ar LR Administratīvo pārkāpumu kodeksu privātpersonām sods par detektora neuzstādīšanu ir no 30 EUR līdz 280 EUR, juridiskām personām no 280 EUR līdz 1400 EUR. 

Visbiežāk uzdotie jautājumi

Nepieciešama palīdzība? Šeit Jūs atradīsiet visbiežāk uzdotos klientu jautājumus:

Kādi dūmu detektori ir vispopulārākie?

Klientu vidū populārākie modeļi ir XP-350 dūmu detektors ar nomaināmu 9 V akumulatoru, XP-650s dūmu detektors ar integrētu 10 gadu 3 V akumulatoru un XP-750W dūmu detektors ar WIFI un integrētu 10 gadu 3 V akumulatoru. Šie modeļi ir pieejami arī komplektos pa 2, 4, 6 un 10.

Mēs parasti piegādājam dūmu detektorus 1-2 darba dienu laikā.

Ierīces ieteicams uzstādīt katrā ēkas stāvā, katrā telpā, lai ugunsgrēka izcelšanās gadījumā nekavējoties varētu veikt glābšanas pasākumus. Dūmu detektorus ieteicams uzstādīt arī komerctelpās, noliktavās un birojos.

Noteikti atbilde ir jā! Visi mūsu pārdotie dūmu detektori ir sertificēti un jau ilgu laiku tiek izmantoti gan privātmājās, gan publiskajā sektorā. Visiem detektoriem ir 24 mēnešu garantija.

Dūmu detektorus uzstāda telpās, kur ir laba redzamība un gaisa caurlaidība. Tie jāuzstāda visaugstākajā vietā, bet ne tuvāk kā 50 cm no sienas. Ideāla vieta ir griestu centrālā daļa. Dūmu detektorus nevajadzētu uzstādīt vietās, kur mākslīgi tiek radīts liels daudzums dūmu, piemēram, vannas istabā, virtuvē pie plīts un ledusskapja vai pie kamīna. Tas ļaus izvairīties no pārpratumiem un nodrošinās, ka dūmu detektors darbosies precīzi un laikus, lai brīdinātu par iespējamo ugunsgrēka risku.

Tas ir ļoti vienkārši. Vispirms piestipriniet ierīci pie griestiem ar skrūvēm vai līmi. Ieslēdziet to un pārbaudiet, vai tas darbojas. Dūmu detektora akumulatora darbības laiks ir līdz 10 gadiem, un tas dod skaņas signālu, lai jūs zinātu, kad akumulatora uzlāde ir izsmelta. Lai ierīce darbotos efektīvāk, to ieteicams pārbaudīt katru gadu un notīrīt visus uzkrātos netīrumus.

Sazinieties ar mums!