Tvana gāzes detektori
CO jeb tvana gāzes detektors ir labākais rīks, lai pasargātu ģimeni no saindēšanās ar ļoti indīgu gāzi, kuru ar savām maņām nevaram sajust. Oglekļa monoksīds veidojas nepilnīgi sadegot malkai un telpās, kur gāzes katlam nav pienācīga ventilācija. Paaugstināta riska zonas ir arī auto servisi, garāžas, kur ilgstoši tiek darbināti iekšdedzes dzinēji. Saindēšanās ar tvana gāzi izraisa galvas reiboni, vemšanu, elpošanas traucējumus, bet augstā koncentrācijā nāvi dažu minūšu laikā. Uzstādot CO detektoru, varēsiet savlaicīgi pamanīt tvana gāzes klātbūtni gan mājās, gan darbā.
Kā darbojas tvana gāzes detektors?
Detektora elektroķīmiskie sensori nepārtraukti uzrauga CO molekulu klātbūtni gaisā. Ja CO koncentrācija pārsniedz bīstamu līmeni, ieslēgsies detektora skaņas signāls, lai brīdinātu par potenciālajām briesmām. Parasti tas notiek ātrāk nekā iespējams sajust saindēšanās simptomus.
Pie maza piesārņojuma var paiet vairākas stundas, kamēr tvana gāze sasniegs bīstamus apjomus un atskanēs signalizācija. Ja piesārņojuma avots spēcīgāks, piemēram ugunsgrēks, signalizācija ieslēgsies daudz ātrāk.
Brīdinājumu nedrīkst ignorēt. Cilvēkam ieelpojot, oglekļa monoksīds caur plaušām nonāk asinīs un neļauj piesaistīt skābekli. Pat pēc vieglas saindēšanās sekas (elpas trūkums, galvassāpes, sirds darbības traucējumi, redzes traucējumi, vemšana, bezsamaņa) var būt jūtamas ilgāk kā 24 stundas. Letāli gadījumi, lielākoties, notiek nakts stundās, kad cilvēki ir aizmiguši un CO izplatās guļamistabās.
Ko darīt, ja detektors ieslēdzas?
Sadzirdot detektora skaņas signālu, nekavējoties sasauciet mājiniekus. Atveriet logus, durvis un pametiet telpas. Necentieties atvērt pilnīgi visus logus un durvis, bet tikai tās, kas ir pa ceļam uz izeju. Ja pa ceļam uz ārdurvīm ir krāsns, kurai aizvērts aizbīdnis, atveriet arī to.
Pārbaudiet katra ģimenes locekļa veselības stāvokli. Ja kās izrāda saindēšanās pazīmes, nekavējoties izsauciet neatliekamo palīdzību, zvanot pa tālruni 113, un informējiet par radušos situāciju. Ugunsgrēka gadījumā noteikti zvaniet arī Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112.
Kad beigsies signalizācija?
Tvana gāzes detektors pārtrauks signalizēšanu, tiklīdz telpa būs brīva no oglekļa monoksīda gāzes. Ja vēlaties, lai tas notiek ātrāk, CO detektors ir jānoņem no sienas un jāiznes svaigā gaisā. Arī baterijas izņemšana pārtrauks brīdinājuma signālu atskaņošanu.
Tvana gazes detektora uzstādīšana
- Novietojiet oglekļa monoksīda detektoru guļamistabā un telpās, kur CO noplūdes iespējamība ir vislielākā.
- Lai izvairītos no priekšlaicīgas CO detektora ieslēgšanās, nelieciet to pārāk tuvu krāsnij, plītij, gāzes apkures katlam vai auto izplūdes dūmiem (līdz 3 m no oglekļa monoksīda avota) Uzstādot detektoru vannasistabā, jāpārliecinās, vai tas ir piemērots mitrām telpām.
- Parasti šī tipa detektorus uzstāda pie sienas, aptuveni 0,5 m līdz 1,5 m augstumā, bet ne tuvāk kā 20 cm no griestiem. Vislabāk augstumu pielāgot konkrētai istabai. Piemēram, guļamistabā - gultas augstumā, dzīvojamajā istabā sēdoša cilvēka sejas augstumā. Atšķirībā no dūmiem, kas ceļas līdz pašai augšai, tvans saskarē ar gaisu sajaucas un līdz griestiem nonāk tikai tad, kad telpā jau ir sasniegta ļoti augsta koncentrācija. Novietojot to pārlieku augstu, brīdinājumu par indīgās gāzes izplatīšanos saņemsiet novēloti.
- Drošākais veids, kā uzstādīt detektoru pareizi, ir sekot ražotāja instrukcijām (pievienotas iepakojumā). Lai arī visi iekārtas modeļi ir līdzīgi, tie savā starpā tomēr nedaudz atšķiras.
Svarīgi: Tvana gāzes detektori nespēj uztvert dūmu daļiņas un neaizstāj dūmu detektoru. Likums paredz, ka Latvijā katrā dzīvoklī ir jāuzstāda viens, bet privātmājās vismaz katrā stāvā viens dūmu detektors. Retu reizi tiek pārdoti arī universālie dūmu un tvana gāzes detektori.
Baterijas maiņa un detektora apkope
Baterijas kalpošanas ilgums
Tvana gāzes detektors tiek piegādāts pilnībā saliktā formā. Baterija, kas nāk līdzi kalpos līdz 10 gadiem. Brīdī, kad pienāks laiks to mainīt, detektors sāks pīkstēt ik pēc 30 sekundēm.
Iekārtas testēšana un apkope
Lai pārbaudītu iekārtu, nospiediet testēšanas pogu. Katram modelim turpmākie soļi var nedaudz atšķirties. Vairumā gadījumu darboties spējīgs detektors iepīkstēsies, iemirdzēsies un izvadīs uz ekrāna informāciju par CO koncentrāciju gaisā. Ja baterijas maiņa nelīdz, iegādājieties jaunu iekārtu.
Efektīvākai darbībai ir vēlams detektoru periodiski noslaucīt ar mitru drāniņu.
Visbiežāk uzdotie jautājumi
Kādi ir populārākie oglekļa monoksīda detektori?
Populārākie oglekļa monoksīda detektori mūsu klāstā ir 3 gadus vecais oglekļa monoksīda detektors LP10-1, 10 gadus vecais oglekļa monoksīda detektors LP10-2 un 10 gadus vecais dūmu un oglekļa monoksīda detektors AD-700S. Šos modeļus var iegādāties arī komplektos pa 2, 4, 6 un 10 vienībām un ietaupīt naudu.
Cik ilgā laikā tiek piegādāti oglekļa monoksīda detektori?
Mēs parasti piegādājam oglekļa monoksīda detektorus 1-2 darba dienu laikā.
Cik bīstams ir oglekļa monoksīda CO gāzes koncentrācijas pieaugums gaisā?
Lai izvairītos no briesmām, ir svarīgi, lai jūsu mājās vai citās vietās, kur bieži uzturas cilvēki, būtu oglekļa monoksīda detektori. Paaugstināts CO gāzes līmenis gaisā ir kaitīgs cilvēku veselībai, jo īpaši bērniem un dzīvniekiem, jo tie ir jutīgāki pret šo gāzi. Tā var izraisīt arī ugunsgrēkus, tāpēc ir ļoti svarīgi zināt, vai gāzes līmenis telpā (īpaši, ja tā ir slikti vēdināta) ir sasniedzis kritisko līmeni.
Vai mūsu pārdotie oglekļa monoksīda detektori ir kvalitatīvi un uzticami?
Noteikti atbilde ir jā! Visi mūsu pārdotie oglekļa monoksīda detektori ir sertificēti un jau ilgu laiku tiek izmantoti gan privātmājās, gan publiskajā sektorā. Visiem detektoriem ir 24 mēnešu garantija.
Kur jāuzstāda tvana gāzes detektorus?
Tvana gāzes detektoru uzstāda vietās, kur ir potenciāli gāzes karstie punkti. Tās var būt krāsnis, elektriskās un gāzes ierīces. Jāatceras arī par vietām, kur pavadāt lielāko daļu laika - tas palīdzēs labāk aizsargāt jūsu veselību un nodrošinās, ka jūs savlaicīgi tiksiet informēts, ja smaržas līmenis paaugstinās. Smaku detektorus var uzstādīt pie griestiem vai sienām. Iespējamā pārpratuma dēļ ir ieteicams izvairīties no uzstādīšanas vietās, piemēram, aizvērtos skapjos, sienas daļā aiz aizkariem vai tuvu logam.
Kurš ir labāks - dūmu detektors vai gāzes detektors?
Vislabāk ir izvēlēties detektorus, kas spēj noteikt potenciālo ugunsgrēka risku jūsu mājoklī. Ja neesat izlēmis, kura ierīce jums ir piemērotākā, varat izvēlēties kombinēto dūmu un smaku detektoru. Tas nosaka abus šos parametrus un sniedz jums savlaicīgu informāciju par potenciālo apdraudējumu, kas var rasties jau pēc dažām stundām. Tā kā akumulatora darbības laiks ir līdz pat 10 gadiem, jūs ilgi varēsiet būt mierīgs.